Energistatistik - Danmarks elforbrug

Bemærk link til undersider

Tidsperiode08.200809.200810.200811.200812.200801.200902.200903.2009
Centrale kraftværker (GWh)163.61629.22134.51880.22509.32428.32338.2384.0
Decentrale kraftværker (GWh)35.1421.6561.6534.9828.8840.0779.4135.8
Vindmøller (GWh)31.0371.5664.3589.7425.2604.4373.5123.6
Import/export (GWh)70.1401.1-294.6-615.0-488.4-514.2-487.9-68.2
Forbrug (GWh)299.92817.03057.42369.83278.53368.33000.3575.4








Vindmøller (% af forbrug)1013212412171221
Maksimal eksport af
vindmøllestrøm (GWh)
3.752.3344.9445.2312.2450.8276.673.1
Maksimal eksport af vindmøllestrøm
(% af vindmølleproduktion)
1114517573747459
Vindmøller, korrigeret (% af forbrug)9111063438








Tidsperiode08.200809.200810.200811.200812.200801.200902.200903.2009
Centrale kraftværker, øst (GWh)58.9657.9887.9790.01005.2949.8865.5161.1
Decentrale kraftværker, øst (GWh )10.6122.8180.0166.0272.4248.1256.747.5
Vindmøller, øst (GWh )9.9104.4187.3176.8116.6149.896.933.8
Import/export, øst (GWh )43.2232.98.2-158.6-7.662.630.1-3.5
Forbrug (GWh)122.61111.51255.0954.11390.41420.01246.3239.0








Tidsperiode08.200809.200810.200811.200812.200801.200902.200903.2009
Centrale kraftværker, vest (GWh)104.6970.91246.31090.01503.71478.21472.4222.8
Decentrale kraftværker, vest (GWh)24.5298.5381.3368.7556.1591.6522.488.3
Vindmøller, vest (GWh)21.1266.7476.6412.7308.2454.4276.389.7
Import/export, vest (GWh)26.9167.9-303.1-456.6-481.2-577.1-518.4-64.7
Forbrug (GWh)177.21705.11802.11415.51887.91948.01753.7336.4

Metode